Terapia dźwiękiem

Powstanie metody

Instrumenty do terapi dźwiękiemPeter Hess rozwinął metodę masażu dźwiękiem w latach 80-tych. W poszukiwaniu alternatywnych metod leczenia odbył wiele podróży do takich krajów jak Indie, Nepal i Tybet. Peter Hess, gdy tylko powrócił do Niemiec swoje doświadczenie i wiedzę zaczął przekazywać dalej. W Nepalu poznał misy dźwiękowe i doszedł do wniosku, że mogą one być idealnym medium, które pozwoli ludziom Zachodu korzystać z ich dobroczynnego działania. Jego pomysł szybko znalazł odzwierciedlenie w pierwszych seminariach, a pierwsze dobre doświadczenia doprowadziły do szybkiego rozwoju metody masażu dźwiękiem. Dzięki temu powstał elastyczny system uzyskiwania informacji zwrotnej z praktyki, który przysłużył się do dalszego rozwoju metody, bo podobnie jak dźwięk, formy masażu dźwiękiem według Petera Hessa również podlegają ciągłym zmianom.

Obecnie wykorzystuje się masaż dźwiękiem metodą Petera Hessa w wielu zawodach i takich dziedzinach jak pedagogika, doradztwo, terapia oraz medycyna.

Czym właściwie jest masaż dźwiękiem?Misy do masażu dźwiękiem wg metody Petera Hessa

Metody Petera Hessa są przez cały czas ukierunkowane na wzmacnianie zdrowych i dobrze funkcjonujących elementów. Silny nacisk kładzie się przede wszystkim na zasoby i propozycje rozwiązań, których celem jest troska o człowieka jako całości, jak również kształcenie jego umiejętności i wiedzy, nawet jeśli niektóre z tych zasobów są dla niego niedostępne w pewnych sytuacjach życiowych.

Masaż dźwiękiem wg metody Petera Hessa jest całościową metodą relaksacyjną, za pomocą której można efektywnie nauczyć się radzić sobie ze stresem. Już po kilku masażach można przywrócić naturalną harmonię organizmu, fizyczne rozluźnienie oraz pozytywne nastawienie wobec własnego ciała. Odprężenie w dźwięku pomaga w uwolnieniu się od codziennego stresu, napięć i blokad na wielopoziomowej płaszczyźnie (ciała, emocji i umysłu). Pozwala na zbudowanie nowej, stabilnej i nieskrępowanej bazy dla rozwoju i uruchomienia procesów samouzdrawiania.

Każdy masaż poprzedzony jest krótkim wywiadem dotyczącym samopoczucia i ewentualnych problemów chorobowych masowanej osoby. Masaż dźwiękiem polega na układaniu różnego rodzaju mis (terapeutyczne misy dźwiękowe Petera Hessa) w odpowiednich miejscach na ciele ubranej osoby i wprowadzaniu ich w brzmienie poprzez delikatne uderzenia pałką. Delikatne i harmonijne dźwięki są od razu odbierane przez zmysł słuchu i szybko doprowadzają do głębokiego stanu odprężenia. Rytmiczne drgania przenoszą się na ciało i wytwarzają bardzo subtelne wibracje, które są opisywane często jako „masaż”. W podstawowym masażu dźwiękiem wykorzystywane są trzy misy: stawowa, sercowa i brzuszna. W rozbudowanych wersjach masażu dostosowanych do potrzeb pacjenta masaż podstawowy może być wzbogacony o wykorzystanie innych rodzajów mis, gongów, koshi lub innych instrumentów.

Podczas masażu dźwiękiem odczuwamy atmosferę zaufania i bezpieczeństwa, w której możemy po prostu puścić wszystko, puścić stres, lęki, zmartwienia, wątpliwości oraz inne podobne uczucia, które mogą mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie. Atmosfera ta pozwala nam znów nawiązać kontakt z naszymi potrzebami i naszą wewnętrzną mądrością. Odczuwamy błogi stan ciała i być może po raz pierwszy od dłuższego czasu ponownie świadomie zaczynamy to ciało odczuwać. Galopujące myśli się uspokajają, a nasza dusza znów znajduje przestrzeń do rozwoju. Te aspekty stanowią główną oś naszego zdrowia w jego całościowym rozumieniu. Stanowią one podstawę dla radosnego, świadomego i kreatywnego życia.

Z wielu lat doświadczeń w praktyce można wyróżnić następujące aspekty działania masażu dźwiękiem:Zestaw instrumentów do masażu dźwiekiem

Misy wykorzystywane w masażu angażują nasze wszystkie zmysły, a wydobywający się z nich dźwięk, głęboko porusza nasze wnętrze. Masaż dźwiękiem jest wysoce efektywną metodą do walki ze stresem i do wspierania wewnętrznych zasobów ludzkich. Większość osób już w trakcie pierwszego masażu potrafi doznać szybkiego i głębokiego stanu relaksu, rozluźnienia. W dzisiejszych czasach, gdy żyjemy w pędzie i nieustającym stresie potrzeba odpoczynku i spokoju jest bardzo ważnym elementem zapewniającym ochronę dla naszego ciała i umysłu przed przeciążeniem. Podczas relaksacyjnego masażu dźwiękiem mamy możliwość zregenerować się i wyciszyć, co ma pozytywny wpływ na poprawę naszego zdrowia, oraz wspiera nasze kreatywne, świadome i radosne życie.

„Świat jest dźwiękiem!”

Dźwięk jest bardzo ważny w naszym życiu. Sami jesteśmy falą dźwiękową i jesteśmy codziennie otoczeni różnymi dźwiękami.

Dźwięki mis, ich wibracja i brzmienie:

Misa dźwiękowa

Misy w rewalidacji i terapii dzieci

Metodę Petera Hessa wykorzystujemy w naszym ośrodku w naszych codziennych działaniach terapeutycznych z dziećmi. Poprzez pracę z dźwiękiem dzieci rozwijają przede wszystkim percepcję słuchową, dotykową, czuciową, ale również wyobraźnię, własną kreatywność, co daje podstawę dla rozwoju prawidłowej komunikacji i procesu uczenia się. Misy są łatwe w użyciu, posługiwać można się nimi niezależnie od możliwości poznawczych dziecka, jednocześnie dostarczają dziecku wielu polisensorycznych wrażeń.

Praca z dźwiękiem:

Serdecznie zapraszam na indywidualne masaże i grupowe koncerty mis,
prowadzone przez certyfikowanego terapeutę metody masażu dźwiękiem wg Petera Hessa.

 

StowarzyszenieStowarzyszenie Błękitne Anioły
Błękitne Anioły
"Tros­ka o dziec­ko jest pier­wszym i pod­sta­wowym spraw­dzianem sto­sun­ku człowieka do człowieka."
Jan Paweł II
Promyk na Facebook'u Zaloguj się do Dzień Smyka